Що таке NDA?
NDA (Договір про нерозголошення конфіденційної інформації) — це юридичний договір, укладений між двома або більше сторонами з метою нерозголошення (зберігання), взаємного обміну знаннями, матеріалами, або іншою інформацією доступ до якої обмежено третім особам, та (або) з метою зберігання (нерозголошення) конфіденційної інформації щодо третіх осіб. Цей тип договорів служить для запобігання витоку будь-якої конфіденційної інформації: від виробничих секретів до персональних даних.
NDA бувають односторонніми або взаємними. В односторонніх угодах про нерозголошення одна сторона розкриває свою конфіденційну інформацію іншій стороні. У взаємних NDA обидві сторони розкривають конфіденційну інформацію одна одній.
Навіщо підписувати NDA?
Інформація та інновації відіграють ключову роль у бізнесі, захист конфіденційної інформації стає все більш актуальним. Один з найефективніших інструментів для цього – це підписання NDA. Підписання NDA має вирішальне значення для забезпечення безпеки інформації, захисту інтелектуальної власності та ділових інтересів, збереження конкурентних переваг, підтримки ділової репутації, формування довіри між сторонами, юридичного захисту у разі порушення конфіденційності. У сучасних умовах бізнесу, де інформація — це ресурс, який може значно вплинути на успіх компанії, NDA є невід'ємною складовою захисту бізнесу та його перспектив.
Коли необхідно підписувати NDA?
NDA необхідно підписувати:
- при прийомі на роботу нових співробітників, якщо вони матимуть доступ до даних;
- під час переговорів із потенційними партнерами або інвесторами, коли планується обговорення деталей проектів, бізнес-стратегій або фінансових даних;
- У випадках аутсорсингу чи передачі частини бізнес-процесів іншим компаніям або фахівцям;
- під час співпраці з клієнтами, якщо у процесі роботи буде використовуватися або передаватися конфіденційна інформація.
Чи підписання NDA зобов’язує до подальшої співпраці між сторонами?
NDA не створює жодного виду майбутніх ділових відносин, спільного підприємства, партнерства чи вимоги щодо здійснення якоїсь господарської операції в майбутньому. У разі не досягнення згоди щодо майбутньої співпраці у сторін не виникають жодні зобов’язання продовжувати переговори чи вступати у ділові відносини. Укладення NDA не є обов’язковою угодою для майбутніх платежів.
Чи можна розробити та використовувати типову NDA?
Так, розробити типову NDA цілком можливо. NDA може бути універсальним для різних контекстів співпраці та бізнес-взаємодій. Використання стандартного шаблону NDA дозволяє швидко оформити захист конфіденційної інформації без потреби щоразу складати новий договір. Типовий договір може зменшити юридичні витрати, оскільки немає потреби постійно звертатися до юристів для розробки нового документа. Шаблон може бути адаптований для різних ситуацій, як-от переговори з інвесторами, укладання контрактів із партнерами, прийом співробітників тощо.
Але з нашої практики, кожна операція чи ділові відносини відрізняються. Сторони розглядають NDA як офіційне знайомство одна з одною. Під час переговорів сторони узгоджують NDA і він стає унікальним для кожної транзакції між сторонами. Те, як сторони ведуть переговори і умови NDA часто є першими показниками того, як кожна зі сторін веде бізнес загалом. Якщо сторона не гнучка щодо умов, які вона пропонує для NDA, інша сторона повинна сприймати це як ознаку того, що сторона може бути негнучкою в майбутніх взаємовідносинах. NDA повинні враховувати інтереси обох сторін.Часто на переговорах кожна з сторін пропонує свій NDA, і в ході переговорів доводиться обирати компромісний варіант або адаптувати один із запропонованих.
Отже, типова NDA добре підходить для стандартних ситуацій, однак є випадки, коли потрібна спеціалізована або адаптована угода. Наприклад, при розробці нового продукту з високим рівнем інновацій чи коли угода стосується міжнародної співпраці та є необхідність врахувати закони різних країн.
Чи повинен NDA містити пункти про штрафні санкції чи компенсацію потерпілій стороні?
Це повинно визначатися сторонами за взаємною згодою. Якщо NDA складено належним чином, навіть за відсутності встановлених договором штрафів, потерпіла сторона отримує засіб правового захисту від цього порушення, може подати позов і стягнути збитки, якщо таке порушення буде доведено в суді. Положення про штрафні санкції або компенсацію включають для захисту інтересів сторін, встановлення чітких рамок для вирішення конфліктів, запобігання порушенням. З одного боку, сторони тільки почали переговори та перебувають на стадії формування довірчих відносин між собою, з іншого боку, сторони повинні розуміти наслідки за недотримання чи порушення умов конфіденційності.
Як визначити конфіденційну інформацію?
Конфіденційна інформація має бути детально визначена в NDA. Для обох сторін важливе чітке визначення того, що є конфіденційною інформацією, та чітке визначення того, що виключається з конфіденційної інформації. Завжди існує прихований конфлікт між сторонами: сторона, яка розкриває конфіденційну інформацію, хоче визначити конфіденційну інформацію якомога ширше, щоб отримати компенсацію від потенційного розголошення в майбутньому, а сторона, що отримує конфіденційну інформацію, хоче звузити визначення, щоб знизити ризик потенційного розголошення інформації в майбутньому.
Який термін дії має NDA?
Термін дії NDA залежить від характеру конфіденційної інформації та домовленостей між сторонами. Однак важливо розуміти, що NDA може містити два різних види терміну дії:
- термін дії самого договору – період, протягом якого договір є чинним та сторони зобов'язуються дотримуватися його умов;
- термін конфіденційності інформації – це період, протягом якого сторони зобов'язані зберігати конфіденційність інформації, яку вони отримали в межах співпраці. Цей термін визначає, як довго після закінчення дії договору або завершення співпраці інформація, що вважається конфіденційною, повинна залишатися таємною.
Коли за наявності укладеного NDA конфіденційна інформація може бути розкрита?
В NDA важливо включити пункт, який визначить процедуру, як конфіденційна інформація буде розкриватися сторонами та визначити перелік випадків, коли сторона, може розголошувати Конфіденційну інформацію третім особам без попередньої письмової згоди іншої сторони, а коли сторона повинна отримувати згоду на розголошення. Також конфіденційна інформація може бути розкрита у відповідності до вимог законодавства при отриманні запиту компетентного органу державної чи місцевої влади чи відповідно до законної вимоги суду.
Чи маю я повертати чи знищувати конфіденційну інформацію?
Все залежить від умов укладеного NDA. NDA можуть вимагати повернення або знищення інформації, надання сертифікату про знищення, інші дозволяють зберігати конфіденційну інформацію на захищених носіях чи комп’ютерних системах доки ця інформація буде оприлюднена та перестане бути конфіденційною.
Яку юрисдикцію потрібно визначати для NDA?
Юрисдикція впливає на правові наслідки, судові процедури та навіть інтерпретацію самого договору. Вибір має бути обґрунтованим і взаємно погодженим сторонами. Час та затрати на судовий процес можуть бути величезними.
На вибір юрисдикції для NDA впливають:
- місцезнаходження сторін - часто вибирають юрисдикцію тієї країни або регіону, де зареєстрована одна зі сторін договору. Наприклад, якщо одна зі сторін — українська компанія, в договорі може бути зазначено, що всі суперечки розглядатимуться за законодавством України.
- місце виконання угоди - якщо проект реалізується в конкретній країні або регіоні, часто обирають юрисдикцію цього регіону, що спрощує правове врегулювання питань.
- законодавство, що надає найкращий захист - деякі юрисдикції мають більш захищене або деталізоване законодавство у сфері захисту конфіденційної інформації, інтелектуальної власності чи виконання договірних зобов’язань. Наприклад, у США деякі штати, як Каліфорнія чи Нью-Йорк, відомі чіткими правилами щодо конфіденційності, тому компанії іноді обирають їхні закони, навіть якщо не мають там фізичної присутності.
- міжнародне співробітництво - якщо сторони договору з різних країн, вони можуть домовитися про нейтральну юрисдикцію для вирішення спорів. Це може бути третя країна або міжнародні комерційні арбітражі.
Що краще обрати арбітраж чи судовий розгляд як засіб вирішення спорів?
Все залежить від домовленостей сторін та їх фінансових можливостей. Арбітраж часто є швидшим і менш публічним варіантом, що важливо при роботі з конфіденційною інформацією.
Яку юрисдикцію обрати для українських компаній?
Якщо всі сторони, або одна зі сторін NDA є українською компанією, зазвичай вибирають українську юрисдикцію, оскількице спрощує правові питання для української сторони, яка діє в межах українського законодавства та суди України легше можуть забезпечити виконання договору на території країни. Проте, якщо мова йде про міжнародне співробітництво, можливі варіанти вибору нейтральної юрисдикції або юрисдикції, яка є більш зручною для всіх сторін.
Фахівці Адвокатського бюро Дениса Писаного можуть надати відповіді на Ваші додаткові питання щодо NDA.
Commentaires